U novim zgradama s visokim stupnjem toplinske izolacije, prozračivanje stambenog prostora je od presudne važnosti. S pravom ventilacijom, ne samo da ćete stvoriti ugodnu atmosferu i klimu u sobi, već ćete istodobno zaštititi svoj dom od oštećenja zgrade.
Prozorska ventilacija najjednostavniji je i najbrži put za izmjenu zraka u sobi, regulaciju vlage i smanjenje rizika nastanka plijesni. Postoje tri načina prozračivanja:
Otklopno otvaranje (na kip) |
Klasično prozračivanje |
Križno prozračivanje |
Otklopno otvaranje (na kip)
Prozračivanje otklopnim otvaranjem prozora ne preporučuje se s današnjim standardima toplinske izolacije, osobito zimi i u vlažnim prostorijama. Prozori se otvaraju na kip kako bi pustili prirodan protok zraka u prostoriju. Ovaj način provjetravanja nije preporučljiv tijekom dužeg razdoblja jer se prozor značajno hladi i tako povećava rizik od kondenzacije vode i stvaranja plijesni na njegovim rubovima.
Udarna ventilacija
Krila prozora širom se otvaraju u kratkotrajnom periodu (4-10 minuta). Ovo omogućava brzu izmjenu zraka, a gubitak energije je smanjen na minimum.
Križna ventilacija
Križno prozračivanje predstavlja najučinkovitiji način prozračivanja prostorije. Prozori i vrata otvaraju se istovremeno kako bi nastao propuh, što vodi potpunoj izmjeni zraka u 2-4 minute.
Od 2009. godine, DIN 1946-6 propisuje da nove zgrade moraju imati sustav prozračivanja. U projektima renovacije koncept prozračivanja mora biti napravljen ako je u samostojećim obiteljskim kućama i stambenim zgradama više od trećine svih prozora zamijenjeno novima, ili ako je postavljen novi pokrov na više od jedne trećine nove krovne površine. Više informacija o standardima prozračivanja naći ćete na našoj info stranici DIN 1946-6
Detaljne informacije o vezi između plijesni i vlage možete pronaći na info stranici Vlaga i kućanstvo.
Savjete za pravilnu ventilaciju možete preuzeti kao PDF datoteku ovdje.